Wczytuję...

Korzyści z rzucenia palenia

Nałóg palenia papierosów jest bardzo powszechny. Mimo kampanii społecznych uświadamiających ludzi  o zagrożeniach płynących z palenia tytoniu, odstraszających napisów i obrazków umieszczanych na paczkach papierosów, i tak spora część Polaków sięga po papierosy. Natomiast początek roku to dla wielu ludzi okres kiedy starają się wprowadzić w życie pewne zmiany i tzw. postanowienia. Dla wielu takim postanowieniem jest właśnie rzucenie palenia. Aby przekonać zagorzałych palaczy do tego pomysłu postanowiliśmy napisać tekst o korzyściach płynących z rzucenia palenia.

Jak rzucić i nie wrócić do nałogu?

Statystyki mówią jasno, że większość osób, które mogą pochwalić się stażem co najmniej 10 lat palenia papierosów mimo szczerych chęci wracają do nałogu w ciągu dwóch pierwszych tygodniu po podjęciu decyzji o ich rzuceniu. Jednak nie musi się tak to kończyć. Specjaliści zarówno z zakresu psychologii jak i pulmonolodzy zachęcają takie osoby, aby stosowały preparaty wspomagające zerwanie z nałogiem. Szczególnie zaleca się sięganie po te wyroby, które zawierają naturalne składniki i pochodne nikotyny w niewielkich ilościach. Chodzi przede wszystkim o to, aby pozbyć się stale nawracającego głodu nikotynowego. Często uczucie chęci zapalenia papierosa utrzymuje się u tych najbardziej zagorzałych palaczy nawet do 3 miesięcy. W tym okresie zdecydowanie warto wesprzeć się odpowiednim środkiem.

Jednym z takich preparatów jest Nicorix – tabletki uwalniające od nałogu palenia papierosów. Na naszym blogu pisaliśmy już o tym produkcie. Można dowiedzieć się z niego wszystkich podstawowych informacji na jego temat oraz to, że ma rewelacyjne opinie wśród osób z niego korzystających. Dzięki składowi, który jest naturalny każdy jest w stanie skutecznie rzucić palenie.

Największe korzyści dla organizmu po rzuceniu palenia

Badania naukowe wskazują, że pierwsze zmiany na dobre w organizmie zachodzą już po pierwszych kilku minutach od odstawienia papierosa. Nikotyna zaczyna ulatniać się po mniej więcej dwóch godzinach, chociaż ostatecznie zajmuje jej to dwie doby. Kolejnym objawem odstawienia są nudności, lekki ból głowy, ale to akurat dobry znak – w tym momencie dwutlenek węgla powoli opuszcza organizm.

Ponadto wraca do normy smak. Osoby palące mają ten zmysł stępiony i po zaprzestaniu palenia, nagle jedzenie ma inny smak. Ważne jest również to, że płuca dochodzą do siebie średnio po dwóch tygodniach, jednak pierwsze korzyści z rzucenia palenia dla płuc są odczuwalne po trzech dobach, kiedy to oddychanie staje się nagle jakby łatwiejsze.

Jeśli po odstawieniu ktoś ma problem z tzw. kaszlem palacza, to powinien on ustąpić po maksymalnie 9 miesiącach, chociaż u większości osób objaw ten ustaje już nawet po trzech. Po trzech miesiącach również układ krążenia zaczyna wstawać z kolan. Jednak na te najważniejsze korzyści z rzucenia palenia trzeba znacznie dłużej poczekać. Mowa tu o ryzyku zachorowań na te najgroźniejsze choroby spowodowane paleniem tytoniu czyli rak płuc czy też choroby układu krążenia. Dopiero po 10 latach od rzucenia ryzyko to zmniejsza się o połowę. Natomiast po 15 latach układ krążenia powinien być na tym samym poziomie jak u osób, które z tym nałogiem nie miały nigdy nic wspólnego.

Dlatego też zachęcamy każdego, aby rzucił palenie papierosów i cieszył się pełnią zdrowia i oddychał znów pełną piersią. Warto zrobić to nie tylko dla siebie, ale i dla swoich bliskich.

Dodaj komentarz