Antykoncepcja dla mężczyzn – nie tylko prezerwatywy
Zabezpieczenie przed zajściem w ciążę, czy też uchronienie się przed chorobami wenerycznymi nie należą tylko do obowiązków kobiety. Nie ważne czy jesteście w stałym związku, wieloletnim małżeństwem czy to tylko przelotny romans, ta odpowiedzialność jest rozłożona po równo. Dlatego też warto poznać metody antykoncepcji dla mężczyzn. Z racji tego, że nie zawsze kobieta może stosować antykoncepcje albo po prostu nie chce. Zaś posiadanie potomstwa nie jest odpowiednim momentem. Należy poszukać innego rozwiązania, które będzie najodpowiedniejsze dla płci męskiej.
Oczywiście pierwszym skojarzeniem są prezerwatywy. Najbardziej popularne i dostępne w niemalże każdym sklepie, stacji paliw czy aptece. To czynie je środkiem antykoncepcyjnym numer jeden na świecie. Jednak o samym fenomenie tego zabezpieczenia więcej będzie poniżej. Drugim sposobem, o którym raczej większość osób słyszała jest wazektomia. To zdecydowanie bardziej inwazyjna metoda, ale warto znać jej wady i zalety.
Jednak na świecie znane są także inne metody antykoncepcyjne, które są mniej popularne na naszym rodzimym podwórku. O nich także szerzej napiszemy w tym wpisie.
Treść
Wskaźnik Pearla
To jak bardzo dana metoda antykoncepcji jest skuteczna określa wskaźnik Pearla. Jego założenia są bardzo proste. Jednak mimo to zdarzają się różne rezultaty dla tych samych metod. Wynika to przede wszystkim z niewłaściwego stosowania danej antykoncepcji. W przypadku prezerwatyw wiele osób nie wie dokładnie jak ją prawidłowo założyć, aby nie doszło do wycieku spermy. Tabletki antykoncepcyjne mimo niezwykle prostego sposobu aplikacji również stanowi problem. Jednak tkwi on w zapominalstwie pań je stosujących. Statystyki wskazują, że aż co 5 kobieta pomija co najmniej przyjęcie jednej tabletki podczas cyklu. W takim razie nie można się dziwić, że wyniki badań dla poszczególnych metod antykoncepcyjnych są różne i w zależności od źródła, z którego korzystamy możemy otrzymać rozbieżne informacje.
Co dokładnie można odczytać ze wskaźnika Pearla? W tym przypadku mniej znaczy lepiej. Skala jest od 0 do 100 i przedstawia skuteczność danej metody na podstawie ilości zapłodnień, do których doszło podczas stosunku przy użyciu konkretnej metody. Bada się to na próbie stu par, które regularnie ze sobą współżyją seksualnie i stosują daną metodę zabezpieczania się.
Te najskuteczniejsze metody nie przekraczają wskaźnika 2, powyżej tego wyniku do 5 uważa się daną za średnio skuteczną. Natomiast wartość 5 i wyżej uznaje się, że jest to nieskuteczna metoda antykoncepcji. Poniżej kilka przykładów skuteczności antykoncepcji według wskaźnika Pearla.
- Tabletki antykoncepcyjne 0,2 – 0,7
- Krążki dopochwowe 0,6
- Plastry antykoncepcyjne 0,9
- Spirala wewnątrzmaciczna 1 – 3
- Prezerwatywa dla mężczyzn 3 -7
- Prezerwatywa dla kobiet 5 -25
- Stosunek przerywany 10 – 35
Prezerwatywy – podstawa antykoncepcji dla mężczyzn
Potocznie nazywane gumki, kondomy to podstawa zabezpieczenie przed niechcianą ciążą, ale również i przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. To jeden z nielicznych sposobów antykoncepcyjnych dedykowany typowo mężczyznom. Oczywiście występuje także wersja dla pań, ale nie należy do najbardziej skutecznych.
Prezerwatywy są najstarszą metodą antykoncepcyjną. Powstały w III wieku p.n.e. i wykorzystywaną do ich wytworzenia jelita zwierząt oraz rybie pęcherze.Obecnie prezerwatywy powstają z lateksu. Dla panów uczulonych na lateks powstały także kondomy z poliizoprenu oraz żywicy syntetycznej. Te drugie często są wybierane przez mężczyzn, którzy chcą mieć jak najbardziej zbliżone doznania jak bez zabezpieczenia, bowiem te materiały są cieńsze od popularnego lateksu.
Na rynku istnieje ogromna liczba przeróżnych rodzajów prezerwatyw. Producenci prześcigają się w wymyślaniu najróżniejszych sposobów na urozmaicenie seksu.
Popularne są prezerwatywy smakowe, występują także te nawilżające pokryte lubrykantem zarówno na wewnętrznej stronie gumki jak i zewnętrznej. To spore ułatwienie, ponieważ wiele kobiet skarży się na problemy podczas stosunku z użyciem prezerwatywy, właśnie ze względu na otarcia pochwy. Dodatkowe nawilżenie może być w tym przypadku dobrym rozwiązaniem.
Kolejnym rodzajem kondomów jakie można kupić są te z wypustkami, które pomagają zwiększyć doznania. Jednym z ciekawszych rozwiązań jest prezerwatywa, której zadaniem jest opóźnienie zakończenia stosunku. Jak wiadomo całkiem spora część mężczyzn ma problemy z dłuższym stosunkiem. Niektórym takie szybkie akcje zdarzają się sporadycznie, ale są i tacy panowie, którzy regularnie kończą współżycie po niespełna 2/3 minutach. Właśnie dla takich osób niezłym rozwiązaniem może okazać się gumka, która zawiera na końcu substancje opóźniającą wytrysk.
Wady stosowania prezerwatyw
Nie ma metod antykoncepcyjnych bez wad. Kondomy mimo wielu zalet mają swoje na sumieniu. Najważniejszym zarzutem pod ich adresem niewątpliwie jest skuteczność. Prezerwatywy są tak, a nie inaczej pakowane i w bardzo łatwy sposób może dojść do naruszenia ich struktury.
Osoby niedoświadczone mogą mieć także problem z prawidłowym założeniem gumki, a także z jej zdjęciem. Używanie nieodpowiedniego rozmiaru, zarówno za mały jak i za duży rozmiar prezerwatywy to spory problem. Możliwie, że taka gumka pęknie albo najzwyczajniej się zsunie podczas stosunku. Dlatego warto zorientować się jaki ma się rozmiar i odpowiednio dobierać prezerwatywy do swojego penisa.
Kolejnym zarzutem pod adresem tej metody antykoncepcyjnej jest brak pełnych doznań podczas seksu. Jednak używając kondomy nie dochodzi do pełnego zbliżenia. Dla wielu osób to spora przeszkoda w odczuwaniu pełnej satysfakcji. Kobiety skarżą się również na mniejszą przyjemność ze względu na niedostateczne nawilżenie. Jednak jak już wcześniej wspomniano, warto w takim wypadku używać prezerwatyw z lubrykantem albo użyć dodatkowo własnego.
Zalety stosowania prezerwatyw
Podstawowym zadaniem tej metody antykoncepcyjnej jest uniknięcie niechcianej ciąży. Jeśli spojrzy się na wskaźnik Pearla to można stwierdzić, że prezerwatywy są względnie dobrym zabezpieczeniem. Wiele w tym przypadku zależy od prawidłowego stosowania. Dobrze dobrany rozmiar i odpowiednio założona gumka jest naprawdę skuteczną antykoncepcją.
Jednak nie należy zapominać, że prezerwatywy to także świetna ochrona przed zarażeniem się od innej osoby chorobami wenerycznymi. Pamiętaj, że
- AIDS,
- Rzeżączka,
- Kiła,
- Opryszczka,
- Żółtaczka,
- Chlamydioza,
to choroby przenoszące się drogą płciową. Natomiast stosowanie prezerwatyw jest doskonałą ochroną.
Oczywiście mówiąc o zaletach prezerwatyw nie można nie wspomnieć o ich przystępnej cenię. W przeciwieństwie do wielu innych metod antykoncepcyjnych są one stosunkowo niedrogie. Koszt jednej prezerwatywy waha się między 50 groszy a 4 złote. W zależności od dodatkowych funkcji kondoma oraz firmy jaką wybraliśmy ta cena się różni. Mimo wszystko nie można powiedzieć, że jest to drogi sposób na zabezpieczenie się przed niechcianą ciążą.
Wazektomia – dowiedz się więcej
Skuteczność takiego zabiegu jest niemalże stu procentowe. Jednak, aby spać spokojnie zaleca się przeprowadzenie badań potwierdzających skuteczność metody po kilku tygodniach od dokonania wazektomi. Podczas takiej kontroli sprawdza się nasienie mężczyzny, czy na pewno nie zawiera plemników.
Mitem jest uważanie wazektomi za metodę nieodwracalną. To, że nasieniowody zostały skrócone to nie oznacza, że taki mężczyzna już nigdy nie będzie mógł zapłodnić kobiety. Jak najbardziej może zostać przeprowadzony zabieg rewazektomi. Jednak nie należy on do tak łatwego jak sama wazektomia zabiegu, dlatego zaleca się podejmowanie bardzo przemyślanych decyzji.
Dla kogo wazektomia jest odpowiednim wyborem?
Przede wszystkim jest to metoda antykoncepcji dla mężczyzn, którzy mają już potomstwo i razem ze swoją partnerką życiową podjęli decyzję o nie powiększaniu już rodziny. Najwięcej panów decyduje się na zabieg po ukończeniu 35 roku życia. Dla większości osób jest to okres, w którym doczekali się potomstwa i chcą czerpać z seksu jedynie przyjemność.
Ponadto decyzja o poddaniu się zabiegu zapada w momencie, kiedy kobieta nie może stosować antykoncepcji albo ewentualna ciąża byłaby narażeniem jej zdrowia czy życia. Istnieją różne dysfunkcje i choroby, które uniemożliwiają posiadanie potomstwa i takie osoby muszą się chronić przed niebezpiecznymi konsekwencjami.
obszerny wpis, o niektórych rzeczach nie wiedziałem
właśnie dowiedziałem się, że wazektomia nie jest nieodwracalna.. całe życie byłem w nieświadomości ;p