Wczytuję...

Zadbaj o swoje zdrowie seksualne

zaburzenia seksualneCzęsto mówi się o zjawisku zaburzeń na tle seksualnym, jednak nie każdy zdaje sobie sprawę z tego jak bardzo złożony jest ten problem. Nawiązując do definicji Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) na zdrowie seksualne składa się wiele czynników. Nie tylko ma znaczenie stan zdrowia fizycznego, ale także dojrzałość emocjonalna, społeczeństwo w jakim się wychowuje dana osoba oraz aspekty intelektualne oraz uczucie miłości. To czy mężczyzna ma problemy ze wzwodem nie zawsze musi oznaczać, że jest to uwarunkowane przez jego fizyczność. Często ma wpływ to jak był wychowywany czy też co on sam uważa na swój temat. Dotyczy to szczególnie młodych mężczyzn, którzy dopiero wkraczają w ten świat seksualności – niska samoocena oraz znikoma pewność siebie to główne przyczyny zaburzeń erekcji albo niekontrolowanego wytrysku. Co w takim razie powinniśmy wiedzieć o swoim zdrowiu seksualnym, aby być świadomym własnego ciała?

Co powoduje zaburzenia zdrowia seksualnego?

Każda choroba czy też zaburzenie ma swoją przyczynę, aby móc się jej przeciwstawić, a najlepiej w ogóle do niej nie dopuścić. Dlatego przedstawimy najczęstsze przyczyny zaburzeń seksualnych. Ta najczęstsza to już praktycznie choroba cywilizacyjna, mowa oczywiście o chronicznym stresie. Życie daje w kość każdego dnia, społeczeństwo winduje oczekiwania coraz bardziej i niestety, ale obecnie już nawet najmniejsze dzieci odczuwają stres. W związku z tym co ma powiedzieć dorosły mężczyzna, który ma na utrzymaniu rodzinę i wymagającego szefa. Poziom stresu nie odpuszcza ani na sekundę i to prowadzi do wielu zaburzeń seksualnych. Kolejną kwestią są traumy z dzieciństwa – osoby molestowane i wykorzystywane seksualnie w dzieciństwie mają często ogromne problemy ze swoją seksualnością. W takim wypadku konieczne jest udanie się do specjalisty – najlepiej seksuologa.

Istnieje także druga strona medalu, czyli przyczyny związane z fizycznością, biologią. Niski poziom testosteronu to również duży problem dla każdego mężczyzny. Bez odpowiedniej ilości tego hormonu penis nie będzie pracował prawidłowo i co za tym idzie może dochodzić do braku wzwodu oraz zaburzeń erekcji, a także znacznie zostaje obniżone libido. Również przewlekłe choroby takie jak cukrzyca czy nadciśnienie tętnicze stanowią zagrożenie dla męskości. To tylko najpopularniejsze przyczyny zaburzeń zdrowia seksualnego, jest ich zdecydowanie więcej i często ciężko samodzielnie odczytać sygnały jakie wysyła ciało.

Jak radzić sobie z problemami na tle seksualnym?

tabletki wspomagające zdrowie seksualneW dzisiejszych czasach medycyna jest na bardzo wysokim poziomie i prawdopodobnie w zakresie sprawności seksualnej można wiele zdziałać. Trzeba tylko znać swój problem i dotrzeć do jej przyczyny. W wielu przypadkach nie jest potrzebna nawet wizyta u specjalisty. Chociażby kiedy jest się mężczyzną po pięćdziesiątym roku życia i zaczyna doskwierać problem z brakiem wzwodu, prawdopodobnie najlepszym rozwiązaniem będzie sięgnięcie po jeden z wielu dostępnych na rynku suplementów wspomagających panów w „tych” sprawach. Natomiast często warto przemóc swoje skrępowanie i opowiedzieć chociażby lekarzowi pierwszego kontaktu o swoich problemach. Na pewno przeprowadzi wywiad z taką osobą, aby wskazać co jest przyczyną takiego stanu rzeczy.

Wstyd i skrępowanie do otwartej rozmowy zarówno z lekarzem jak i partnerką jest błędem i zachęca się do przełamania tego tabu. Warto rozmawiać na ten temat otwarcie z ukochaną osobą, gdyż twoje problemy ze zdrowiem seksualnym mogą mieć także wpływ na jej seksualność. Często partnerzy odczytują taki stan jako odrzucenie, co może mieć negatywne skutki dla waszej relacji.

Dodaj komentarz