Wczytuję...

Czym jest genofobia?

Genofobia czyli lęk przed stosunkiem jest znacznie poważniejszą kwestią niż mogłoby się na pierwszy rzut oka wydawać. Zaburzenie to jest mocno zakorzenione w doświadczeniach danej osoby. Nie należy tego utożsamiać ze zwykłym stresem przed zbliżeniem seksualnym, to wręcz paniczny lęk, który paraliżuję osobę dotknięta tym schorzeniem. Przyczyn, które powodują lęk przed współżyciem seksualnym jest wiele i mogą mieć różne podłoża. Jednak nie należy tej przypadłości lekceważyć, ponieważ może ona prowadzić do znacznie poważniejszych problemów jak chociażby depresja.

Osoby borykające się z genofobią nie mają łatwo w życiu. Muszą się borykać z wieloma przeciwnościami. To co dla większości osób jest normalne jak bliskość z drugą osobą, dla tych osób to istny koszmar. Prowadzi to do izolacji społecznej i poczucia wstydu.

Historia Marka, który boryka się z genofobią

skutki genofobii w związku

Moje pierwsze problemy z seksualnością zaczęły się kiedy wchodziłem w wiek dojrzewania. Cała moja rodzina jest niezwykle religijna i co za tym idzie temat seksu był zawsze omijany, a jakiekolwiek w ogóle próby rozmowy na ten temat były mocno karcone przez rodziców. Wytworzył się u mnie najpierw lęk przed patrzeniem nawet na sceny pocałunków w filmach, o tych bardziej pikantnych scenach nie było nawet mowy. Na początku nie widziałem w tym nic dziwnego i uważałem się po prostu za przyzwoitego chłopaka. Natomiast kiedy pod koniec liceum chciałem mieć dziewczynę zaczęło się ze mną dziać coś totalnie dziwnego. Kiedy po drugiej, trzeciej randce miało dojść do pocałunku czy jakiejkolwiek bliższej sytuacji – zamierałem, robiłem się jak kłoda i miałem ochotę uciec. Wymyślałem wtedy jakieś głupie wymówki, aby tylko wrócić do domu. Przez to aż do 25 roku życia nie miałeś dziewczyny. Oczywiście moja mama wprost się mnie zapytała czy jestem gejem. Czasami się sam nad tym zaczynałem zastanawiać, ale przecież ja uwielbiam kobiety, tylko nie jestem w stanie się do nich zbliżyć. Przez lata abstynencji i borykania się ze swoim problemem poszedłem do seksuologa, który wyjaśnił mi co jest ze mną nie tak i rzeczywiście mi pomógł. Myślę, że teraz jestem na dobrej drodze do zbudowania trwałej relacji z kobietą i w końcu przestanę być prawiczkiem.

Konsekwencje wynikające z genofobii

Do takich najbardziej oczywistych kwestii związanych z tym zaburzeniem trzeba zaliczyć przede wszystkim brak zaspokojenia seksualnego. Większość z tych osób już po wyleczeniu się z tej fobii ma ogromne problemy z zaburzeniami seksualnymi. Wynika to z chociażby z częstego masturbowania się i braku relacji z prawdziwym partnerem. Takie osoby mogą miewać zaburzenia erekcji oraz przedwczesny wytrysk. Ponadto lata spędzone w więzieniu tej fobii niewątpliwie rzutują na relacje międzyludzkie. Jak już zostało wspomniane często genofobia prowadzi do poważniejszych schorzeń jak depresja. W związku z tym niewątpliwie zaleca się wizytę u specjalisty, najlepiej seksuologa, który zapewne będzie w stanie każdemu pomóc uporać się z tym zaburzeniem.

Dodaj komentarz