Wczytuję...

Czuły dotyk, czyli jaki? Kilka słów o tym gdzie i jak dotykać partnera

czuły dotyk partnera

Jedną z podstaw bliskości i okazywania sobie nawzajem przez partnerów czułości jest odpowiedni dotyk. Inaczej okazuje swoje zainteresowanie drugą połówką kobieta i zupełnie inne podejście prezentuje mężczyzna. Dlatego ważne jest, aby każda ze stron była świadoma czego oczekuje od niej ukochana osoba. Dotyk tym bardziej jest istotny w relacji damsko-męskiej, ponieważ zdradza stosunek do drugiej osoby. Jest to niewątpliwie okazanie zainteresowania oraz przełamanie dystansu, który istnieje między obcymi sobie ludźmi. Ważne jest także jak partner reaguje na nasze czułości fizyczne.

Czym jest czuły dotyk?

Chociaż rodzajów dotyku jest wiele, to jednak dla związków niezwykle istotny jest właśnie ten. Ogólnie rzecz ujmując szeroko pojęta czułość jest niezwykle cenna i pożądana w relacjach partnerskich. Wracając do postawionego pytania, można spojrzeć na to jako pewnego rodzaju zapewnienie o swojej obecności. Niektórym osobom kojarzy się on z takim dotykiem raczej rodzicielskim albo przyjacielskim. Jednak związek dwojga ludzi nie powinien opierać się wyłącznie na bliskości o zabarwieniu seksualnym. Warto po ten dotyk sięgać w przypadku chęci wsparcia ukochanej osoby. Jednak istnieje tu mała pułapka w postaci stosowania jednolitej skali czułości w stosunku do wszystkich.

Kiedy lepiej zrezygnować z czułego dotyku?

Jak zostało wspomniane istnieje wiele różnych rodzajów dotyku. Zmysł ten mimo wszystko potrafi wiele zdradzić jeśli chodzi o nasz stosunek do drugiej osoby oraz pokazać w jakim momencie relacji jesteśmy. Jednak czasami między ukochanymi osobami nie powinno się stosować właśnie tego czułego dotyku, tylko chociażby dotyk seksualny. Mowa chociażby o momentach bardziej  intymnych, podczas których chodzi o rozładowanie napięcia seksualnego. Gra wstępna jest usłana erotyzmem i seksualnością, w jej trakcie stosuje się raczej dotyk zmysłowy. Jest on świetną klamrą, który rozpoczyna i kończy seks. Bez tej wstępnej zmysłowości stosunek byłby tylko sportem na czas. Jednak uprawianie miłości powinno mieć na uwadze wyższe cele jak chociażby budowanie więzi miedzy partnerami. Jeśli dotyka się podczas takich sytuacji tylko czule (mając na uwadze powyższą definicję czułego dotyku), może to zostać źle odebrane przez partnera. Podgrzanie atmosfery w łóżku zaczyna się właśnie od subtelnego, ale seksualnego dotyku. Nikt nie przytula ukochanego jak przyjaciela na pocieszenie, jeśli chce, aby doszło do zbliżenia.

Dotyk sam w sobie ma spory ładunek emocjonalny, ale niestety tylko nieliczni potrafią z niego korzystać świadomie. Większość osób dotyka bez intencji albo po prostu nie zdaje sobie sprawy z tego jakie komunikaty wysyła do partnera tymże językiem niewerbalnym. Warto się zastanowić czasami jak my sami odbieramy dany dotyk i czy sami również nie popełniamy podobnych błędów. Ogromny problem z tego rodzaju przekazem emocji i uczuć mają młodsze pokolenia, które zdecydowanie mają braki w umiejętnościach interpersonalnych. Jednak warto pamiętać o rozróżnieniu dotyku czułego, zmysłowego i seksualnego. Wiedza na ich temat znacznie ułatwia budowanie trwałego związku i więzi z innymi ludźmi.

Dodaj komentarz