Wczytuję...

Co dzieje się z kobiecym libido w trakcie menopauzy?

kobiece libido w trakcie menopauzyCo do zasady kobiety rzadziej miewają ochotę na seks. Ich popęd seksualny jest na niższym poziomie niż u facetów. Mówi się, że mężczyzna zawsze chce, ale nie zawsze może, natomiast kobieta zawsze może ale rzadko ma ochotę. Niestety dużo w tym prawdy. Często takie niedopasowanie temperamentów seksualnych partnerów prowadzi do rozpadu związku. Obniżenie pożądania jest powszechne wśród pań w okresie przed i po menopauzie – czyli między 35 a 64 rokiem życia. U każdej kobiety wypada to inaczej. Jak wiadomo często wtedy mężowie zaczynają swoją drugą młodość i oczekują od żon zwiększenia aktywności seksualnej.

Mówi się, że wszystkiemu są winne hormony. Jednak jak się okazuje to bardzo niesprawiedliwy pogląd. Problem raczej tkwi w tym, że kobieta nadal odczuwa pragnienie, lecz nie ma ochoty. Warto, aby partner nie przestawał zabiegać o względy i stale ją zachęcał do miłosnych uniesień. Okres przed menopauzą jest szczytowy dla kobiecego libido. Jednak w trakcie i po przekwitaniu zachodzi znaczny spadek. W tym czasie zmniejsza się poziom estrogenów. Kolejnym czynnikiem jest zmniejszenie napływu krwi do pochwy co prowadzi do jej suchości. Dlatego seks już nie jest taki przyjemny jak kiedyś, więc ciężko się dziwić kobietom, że starają się go unikać.

Jak wspomóc kobiece libido w tym okresie?

Oczywiście obecnie na rynku istnieje szereg wspomagaczy na zwiększenie potencji zarówno dla mężczyzn jak i kobiet. Biorąc pod uwagę to co zostało wskazane powyżej warto zainwestować w lubrykanty. Takie żele czy olejki intymne są dostępne praktycznie w każdym większym sklepie czy drogerii. Wybór jest przeogromny. Niektóre są smakowe, więc nic się nie stanie jeśli trafią do ust. Taki preparat wniesie coś nowego do łóżka i może okazać się początkiem nowego rozdziału w intymnej relacji. Innym sposobem jest oczywiście sięgnięcie po sprawdzony suplement na zwiększenie libido. Jednym z nich jest Femmax, o którym pisaliśmy w jednym z artykułów. Od wielu lat tego typu produkty są nie tylko produkowane na męskie problemy. Kobiety również doczekały się swojej viagry. Co istotne, korzystają z niej nie tylko panie w okresie menopauzy. Z reguły, gdy chce się dokonać zakupu tego typu preparatu sięga się do Internetu. Jak wiadomo poczucie anonimowości jest ważne w takich momentach. Jednak nie należy pochopnie podejmować decyzji, warto poznać opinie użytkowników. Najlepszym sposobem jest zapoznanie się z wpisami innych osób na forum internetowym.

Dość inwazyjną natomiast metodą jest kuracja testosteronem. Jest to metoda znana medycynie od 40 lat. Niestety skutki uboczne tej terapii są dla wielu kobiet bardzo uciążliwe. Mowa tu o nadmiernym owłosieniu, wypryskach, obniżonym głosie czy powiększeniu łechtaczki. Obecnie niewielu lekarzy nawet decyduje się na przepisanie testosteronu. Ta metoda nie zdaje swojego rezultatu, gdyż jest mało efektowna i stosunkowo ryzykowna. Jeśli ten wpis czytają panowie, których partnerka właśnie przechodzi przez ten ciężki okres to warto, abyście zapamiętali jedną rzecz. Chodzi o to, że kobiety bardziej emocjonalnie podchodzą do kwestii seksu. W przeciwieństwie do facetów angażują się i przywiązują do swojego kochanka niemal od samego początku. Dlatego warto, aby mężczyzna był wsparciem dla swojej ukochanej. Niech ona wie, że będzie cierpliwy i wyrozumiały. Dodanie otuchy i silne, męskie ramię mogą czasami zdziałać zdecydowanie więcej niż jakakolwiek metoda farmakologiczna.

Menopauza to szczególny czas dla kobiety. Po raz kolejny hormony biorą górę i czasami nie dają swobody działania. Ważne jest obserwowanie ciała w tym okresie. Każda reaguje na to inny sposób, więc i metody są różne. Nie należy się poddawać, warto szczerze rozmawiać o dolegliwościach ze swoim partnerem. Tylko dzięki komunikacji jest się w stanie czasami uniknąć niepotrzebnych kłótni czy nieporozumień.

Dodaj komentarz