Wczytuję...

Wszystko co chciałbyś wiedzieć o testosteronie, ale bałeś się zapytać

co to jest testosteronA więc czym jest testosteron? Jest to hormon, który odpowiada u mężczyzn za wiele aspektów zdrowotnych i seksualnych. Kobiety również produkują ten hormon jednak w znacznie mniejszych dawkach. W przeciwnym wypadku również miałyby zarost na twarzy i owłosioną klatę. Dzięki niemu panowie odczuwają popęd seksualny czy też mają większą masę mięśniową od pań. Jego największa produkcja przypada na okres dojrzewania, a w miarę starzenia poziom ten spada. Bez odpowiedniej ilości i jakości tego hormonu mężczyzna może być bezpłodny. Dzieję się tak, gdy nie dochodzi do spermatogenezy, czyli dojrzewania plemników w męskich jądrach.

Jak wiek wpływa na poziom testosteronu?

U znacznej większości panów po 40 roku życia można zaobserwować spadek tego hormonu o ok. 1,6 % co roku. Zjawisko to znane jest pod bardziej specjalistyczną nazwą – późnego hipogonadyzmu. Istnieją badania, które wskazywały nawet na zwiększone ryzyko śmierci z powodu bardzo niskiego stężenia testosteronu. Chociaż podkreśla się, że badania były przeprowadzone na grupie osób w podeszłym wieku, więc we wszystkich wypadkach to nie niski testosteron mógł odpowiadać za zgony. Wiele objawów hipogodanyzmu pokrywa się z po prostu z wiekiem mężczyzny. Mowa tu o:

  • spadku libido,
  • zmniejszona jakość erekcji,
  • zmęczenie,
  • osłabienie mięśni,
  • ograniczenie owłosienia.

Czy suplementacja pozytywnie wpływa na zdrowie i rzeczywiście zwiększa stężenie testosteronu?

Na rynku istnieje wiele produktów wspomagających produkcję tego hormonu. Przyjrzeliśmy się bliżej badaniom, które miały rozstrzygnąć o ich skuteczności. Grupę mężczyzn podzielono na dwie części, jedni dostawali tabletki, a drudzy placebo. Wyniki wskazują, że pozytywne działanie części suplementów wynika bezpośrednio z indywidualnych uwarunkować organizmu. Jednak niemal w każdym wypadku pigułki pomogły o dziwo w przybraniu masy mięśniowej. Naukowcy polecają, aby skupić się na konkretnym problemie, który wynika z niskiego poziomu androgenu. To znaczy, że jeśli masz problem z erekcją to sięgnij po jeden z leków na potencję. Natomiast, gdy twoją słabą stroną jest słaba budowa ciała to skup się na jej budowaniu. Stosowanie ogólnej kuracji hormonalnej daje efekty, gdy mężczyzna jest bezpłodny, bądź w ogóle nie  produkuje plemników. W innych przypadkach efekty są znikome.

Jak otyłość może wpłynąć na jakość i poziom testosteronu?

testosteron u ludzi otyłychJak zostało wcześniej napisane wysokość androgenu ma wpływ na masę mięśniową. Oznacza to, że jego niski poziom wiąże się ze zwiększeniem masy ciała oraz obwodem talii. Istnieje również powiązanie tego hormonu z chorobami sercowo-naczyniowymi, a także z cukrzycą. Wiele kobiet, które mają nadwagę decyduje się na leczenie właśnie testosteronem w celu utraty wagi. Należy zauważyć, że sama w sobie otyłość jest także czynnikiem wpływającym na poziom testosteronu.  Oznacza to, że oddzielenie tej przyczyny od efektu jest praktycznie niemożliwe. Spadek testosteronu może być tylko częścią skomplikowanego cyklu. Najważniejsza jest zbalansowana dieta i regularny ruch. Dzięki temu będziesz w stanie utrzymać oba aspekty na odpowiednim poziomie.

Czy palenie tytoniu ma wpływ na testosteron?

Mężczyzna poprzez palenie może znacznie zagrozić produkcji plemników. Badania wykazują, że ten nałóg podnosi poziom testosteronu. Jednak nie ma powodów do świętowania, gdyż nie idzie to w parze z wysokim stężeniem komórek rozrodczych, a nawet wręcz przeciwnie. Palenie papierosów wiąże się z podwyższonym poziomem estronu i estradiolu. Te dwa przytoczone hormony odpowiadają za żeńskie narządy płciowe… Także panowie polecamy jak najszybsze zerwanie z nałogiem.

Jak widać dla każdego mężczyzny testosteron jest niezwykle ważny. Odpowiada za męskość i to co określa faceta czyli popęd seksualny i budowa ciała. Często przez lata nie zwraca się uwagi na jego poziom dopóki coś nie zaczyna dziać się złego. Wtedy dość ciężko odkręcić wieloletnie zaniedbania. Warto pamiętać, że duży wpływ ma wiek, dlatego też panom po 40tcę polecamy przejrzenie stron z suplementami np. na potencję takich jak Zytax. W kolejnym artykule przedstawimy sposoby na zwiększenie poziomu testosteronu.

Dodaj komentarz